Thursday, June 4, 2020

Dzieci świata


Dzieci świata

1.”Piosenka o prawach dziecka”.
2. Rodzic prosi dziecko, by opowiedziało, o czym jest piosenka, o jakich prawach dziecka jest w niej mowa.
3. „Dzieci świata” – słuchanie wiersza Wincentego Fabera.
Dzieci świata
Wincenty Faber
W Afryce w szkole na lekcji,
Śmiała się dzieci gromada,
Gdy im mówił malutki Gwinejczyk,
Że gdzieś na świecie śnieg pada.
A jego rówieśnik Eskimos,
Też w szkole w chłodnej Grenlandii,
Nie uwierzył, że są na świecie
Gorące pustynie i palmy.
Afryki ani Grenlandii
My także jak dotąd nie znamy,
A jednak wierzymy w lodowce,
W gorące pustynie, w banany.
I dzieciom z całego świata,
chcemy ręce uścisnąć mocno
i wierzymy, że dzielni z nich ludzie,
jak i z nas samych wyrosną.
4. Pytania do wiersza: Z czego śmiały się afrykańskie dzieci i dlaczego? Gdzie mieszkają Eskimosi? (Nazwa Eskimos obecnie uchodzi za obraźliwą, zamiast niej używamy nazwy Innuit). O czym nie wiedziały dzieci w Grenlandii? Co łączy dzieci na całym świecie?
5. „Dzieci z różnych stron świata” – oglądanie zdjęć przedstawiających dzieci z różnych stron świa­ta oraz ich domów, wypowiadanie się dzieci na temat wyglądu rówieśników z innych krajów (wykorzystanie książek dostępnych w domu lub filmu edukacyjnego).
6. Praca z mapą – wskazanie krajów (kontynentów), o których była mowa w filmie edukacyjnym. Proszę wykorzystać atlasy dostępne w domu lub Internet.
7. „Mój portret” – dziecko przegląda się w małym lusterku, zwracając uwagę na kolor włosów, oczu, uczesanie, cechy charakterystyczne (pieprzyk). Wymyśla i pokazuje w lusterku różne miny wyrażające radość, smutek, strach, zdziwienie, złość. Rodzic omawia sposób wykonania portretu (dziecko będzie rysować tylko głowę i ramiona). Wyróżnia z dzieckiem części głowy, twarzy, szyję, ramiona. Dziecko rysuje swój portret kredkami świecowymi na okrągłym kartonie (z kartonu A4 wycinamy jedno duże koło). Gotowy portret podpisuje swoim imieniem samodzielnie lub przy pomocy rodzica (6-latki – litery pisane).
Portrety proszę przesłać na adres sw.jozef@onet.pl

No comments:

Post a Comment